Orędzie

Słuchałem ostatniego orędzia pani premier i nasunęło mi się kilka refleksji.

Jakiś dziwny jestem chyba, ale nie mam jak każdy w bliższej czy dalszej rodzinie skrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości. 

Po drugie odkąd pracuję w sądzie jesteśmy w ciągłej reformie. Jedna się nie skończy, a już wchodzi kolejna. 

Słucham o trzech ważnych postulatach. Nie wiem o kogo chodzi z tym odejściem, ale tak sobie myślę, że w każdej dziedzinie i instytucji życia publicznego (nie tylko w sądach) osoby odpowiadające za fatalne praktyki powinny odejść, najlepiej daleko i na długo. Z pożałowania (a i potępienia) godnego jednego przypadku nadgorliwego i usłużnego prezesa pewnego sądu (zwracam uwagę, że jego niewłaściwe postępowanie dotyczyło kompetencji urzędnika zarządzającego sądem, a nie sędziego wymierzającego sprawiedliwość) czyni się nie wiedzieć jakim sposobem normę postępowania sędziów. Oczywista refleksja jaka się nasuwa jest taka, że ów prezes zapewne dlatego był tak usłużny względem władzy, że miał za dużo swobody. Gdy prezes będzie już poddany ścisłej kontroli i nadzorowi ministra i będzie mógł być w każdym momencie odwołany, na pewno nie będzie miał w głowie choć grama służalczości. 

Kolejna sprawa, może jestem nieobiektywny, ale nigdy nie czułem się bezkarny. Ale wiem, że to się dobrze sprzedaje…

I wreszcie rzecz najbardziej dla mnie tajemnicza…kontrola nad sądami ze strony ludzi. Czy  będę musiał wyroki w głośnych sprawach zatwierdzać (konsultować ?), ale u kogo ? Czy może raz na rok moje orzecznictwo zostanie poddane kontroli i ocenie przez jakieś gremium pozostające w bliskości ze zwykłymi ludźmi…

Tak czy inaczej, może być ciekawie…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s