Szaleństwo losowania

Według założeń ma być sprawiedliwie i uczciwie, bez manipulacji. Chodzi o elektroniczne losowanie sędziego do danej sprawy. Żeby nie było, jak podaje ministerstwo, że sędzia jest umyślnie wybrany do danej sprawy.

Tymczasem to nie jest takie oczywiste jak się nam przedstawia. Co do zasady przydzielanie spraw według kolejności wpływu jest słuszne. I równie oczywiste jest to, że niedopuszczalne jest przydzielanie sprawy na zasadzie takiej, że sędzia X dostał sprawę, bo bardziej odpowiada czy to prokuraturze czy to obrońcom. 

Ale można sobie wyobrazić i taką sytuację, gdy bardzo trudna wielka sprawa trafia do wydziału, gdzie są sami sędziowie z niewielkim stażem, bez wystarczających warsztatowych i organizacyjnych umiejętności (tego nie nabywa się ani w szkole ani na egzaminie, na to potrzeba czasu) i sprawę dostaje – z pominięciem kolejności – sędzia najbardziej doświadczony o stażu trzy razy dłuższym niż pozostali. Bo on sobie ze sprawą poradzi (czytaj: sprawnie osądzi). Nie widzę w tym nic złego. Sam na takiej zasadzie dostałem kiedyś całkiem dużą i niełatwą sprawę i było dla mnie zrozumiałe, że to ja, a nie młodsi koledzy muszę się z nią zmierzyć. 

Wracając do losowania: w sądzie okręgowym może być i tak, że dany sędzia dostanie dwie wielkie sprawy (wieloosobowe, wielotomowe itd) i to go w zasadzie załatwia na lata. Bo nic innego nie będzie już w stanie robić poza ich sądzeniem. 

Pole do nadużyć otwiera się natomiast przy kierowaniu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Z całym szacunkiem dla kilku setek młodych prawników, którzy mają lada chwila wejść do sądów, ale może mieć znaczenie czy wniosek taki rozpoznaje sędzia czy asesor zależny od opinii wyznaczonego za zgodą ministra wizytatora.

Tak się bowiem składa, że obecny minister i niegdyś i obecnie miewa w zwyczaju ostro krytykować sądy, gdy te nie uwzględniają wniosków prokuratury o zastosowanie aresztu. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s