W imieniu Królowej

 

Gdybym urodził się i żył w Wielkiej Brytanii z dumą ogłaszałbym wyroki w imieniu Królowej. Ba, nosiłbym (w sytuacjach tego wymagających) perukę z końskiego włosia i stosowny strój. 

Tak jest skonstruowany system prawa w Zjednoczonym Królestwie, że wyroki nie są tam obwieszczane w imieniu Wielkiej Brytanii, lecz właśnie w imieniu monarchy.

Póki jednak jestem sędzią w Polsce wyroki zgodnie z Konstytucją wydaję w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Nie mogę zatem wydawać wyroku po zasięgnięciu opinii publicznej (sondaż czy jednak kontakt z aktualną większością parlamentarną uosabiającą jak wiadomo zdanie Narodu ?). Co więcej nie mogę także wydawać wyroków kierując się opiniami i życzeniami Szeregowego Posła czy też ministra od sprawiedliwości. 

Wiem, że może być to trudne do zrozumienia dla niektórych, ale taką mamy Konstytucję i takie mamy prawo w Polsce. 

Sędziowie nie chcą, czego znów wielu nie jest w stanie zrozumieć, wydawać wyroków w imieniu jakiekolwiek polityka czy też opcji politycznej. Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej jest zatem wyrokiem w imieniu nas wszystkich, bo wszystkich nas wiąże Konstytucja jako najwyższe prawo. 

Wiem, że wygłaszam poglądy obecnie kontrowersyjne, ale głęboko w nie wierzę. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s