Powstrzymać szaleństwo

Czytam z rosnącym niedowierzaniem i wręcz przerażeniem o projekcie ustawy liberalizującej dostęp do broni. Beztroska i lekceważenie skutków takiej liberalizacji jest wręcz porażająca. Jakby projektodawcy zapomnieli w jakim kraju żyjemy.

Błaha sytuacja na drodze może przerodzić się w awanturę z wyzwiskami. Wyobraźmy sobie kierowcę (z pistoletem w kieszeni) pragnącego „ukarać” kogoś, kto zajechał mu drogę. Wyobraźmy sobie dwie nieprzyjazne sobie manifestacje polityczne z ludźmi wznoszącymi nieprzyjazne wobec siebie okrzyki…Wreszcie weźmy pod uwagę poziom przemocy w rodzinach. Czy w tych wszystkich sytuacjach dobrze będzie, jak potencjalnie każdy uczestnik takiej sytuacji będzie miał broń palną ?

I jeszcze jedna ważna sprawa: mamy policję taką jaką mamy. Policjanci często mają problem z obezwładnieniem jednego agresywnego napastnika. Do osoby uzbrojonej najczęściej wzywają antyterrorystów. Czy naprawdę dobrze będzie, gdy prawie każda interwencja będzie dla policjantów na granicy ryzyka wymiany strzałów z uzbrojonym podejrzanym.

Dla przestępców taki wolny dostęp do broni to prezent z nieba. Koniec przemytu broni i nielegalnych magazynów broni należącej do zorganizowanych grup. Każdy przecież będzie mógł trzymać legalnie swój pistolet w szafce w kuchni.

Trzeba być bardzo naiwnym żeby wierzyć bezkrytycznie, że zdecydowana większość z naszych rodaków okaże odpowiedzialna i będzie należycie przechowywać broń, zabezpieczając ją przed dziećmi.

A perełką w torcie jest propozycja, by to nie policja wydawała zezwolenia na posiadanie broni, tylko starostwa.

Wszystko razem składa się na jakiś porażający swą nieodpowiedzialnością i tanim populizmem spektakl tworzenia prawa bez głębszego zastanowienia nad skutkami.

Nie żyjemy w USA i warto się poważnie zastanowić, czy naprawdę dobrze jest akurat Amerykę obierać za punkt odniesienia zmieniając przepisy o broni. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s