Kto płaci ?

Powszechnie wiadomo, że w razie uniewinnienia czy tez umorzenia postępowania można domagać się od Skarbu Państwa zadośćuczynienia za krzywdę spowodowaną zatrzymaniem lub aresztowaniem do sprawy, a także żądać odszkodowania za straty materialne. Wiadomo też, że można domagać się zadośćuczynienia za niesłuszne zatrzymanie.

Ale chyba nawet sporo prawników nie zdaje sobie sprawy, że w razie przyznania przez sąd zadośćuczynienia/odszkodowania, płaci nie nie jednostka policji, która odpowiada za niezasadną interwencję związaną z zatrzymaniem czy też prokuratura, która zleciła niesłuszne zatrzymanie, lecz kasa sądu okręgowego, który rozpoznawał sprawę.

Jest to zupełnie bez sensu. Jeśli dana jednostka czy to policji czy prokuratury pochopnie, lekką ręką zatrzymuje obywateli, to właśnie z jej budżetu winna następować wypłata odszkodowania. Kilka takich wypłat z kasy prokuratury i jej szef z pewnością miałby motywację żeby uczulić podległych sobie prokuratorów przed pochopnymi decyzjami o zatrzymaniu. Tak samo byłoby z policją. Zmiana prosta i do przeprowadzenia od zaraz. Wystarczy zmienić jeden przepis w Kodeksie postępowania karnego.

Śmiem twierdzić, że w perspektywie kilku lat taka zmiana miałaby zauważalny wpływ na zmniejszenie liczby niezasadnych zatrzymań.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s