Nasi i wasi sędziowie

W zasadzie już za dogmat, nad którym specjalnie się nie dyskutuje, przyjęto wybór sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa przez Sejm. Co tam Konstytucja….liczy się wola polityczna. A ta jest niezłomna i jasna: Politycy muszą mieć wpływ na obsadę KRS. W tym kontekście bawi mnie obserwacja przepychanek między politykami co do tego jaka większość będzie wybierać sędziów. Jakie ma to znaczenie, skoro wybór przez Sejm będzie zwyczajnie niezgodny z Konstytucją ? A już kuriozalne wręcz są propozycje swoistych parytetów, gwarancji określonej puli miejsc w KRS dla partii rządzącej i dla opozycji.

Jaki autorytet może mieć sędzia wskazany przez partię polityczną do KRS ? i Już zawsze kojarzony z daną opcją ? Jak taki sędzia mógłby bezstronnie rozstrzygać protesty wyborcze czy np rozpoznawać wniosek prokuratora o areszt dla polityka z partii przeciwnej ?

Z perwersyjną wręcz ciekawością, ale podszytą smutkiem będę obserwował jacy to sędziowie znajdą się w tej nowej, politycznej Krajowej Radzie Sądownictwa.

Smutne to.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s