Sprawiedliwość polityczna

Chciałbym zapytać Panią I Prezes SN i innych autorów projektu na czym ma polegać sprawiedliwość społeczna, nad która ma czuwać rzecznik powoływany przez Sejm, tzn aktualnie rządzącą większość. Bo na czym polegają prawa człowieka i obywatela, nad przestrzeganiem których (także w toku procesu karnego) czuwa Rzecznik Praw Obywatelskich wiadomo dość dokładanie, bo prawa te i gwarancje są zdefiniowane w Konstytucji, Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i w innych aktach prawa międzynarodowego wiążących nasz kraj. 

A kto będzie definiował sprawiedliwość społeczną, której ma bronić nowy rzecznik? Czy np klub parlamentarny partii rządzącej będzie uchwalał, który wyrok jest niesprawiedliwy i wobec którego sędziego należy wszcząć postępowanie dyscyplinarne ? A przecież żądanie wszczęcia takiego postępowania będzie mógł zgłosić nowy rzecznik. 

A potem sąd dyscyplinarny z udziałem wybranych według kryteriów politycznych ławników będzie decydował o ukaraniu sędziego za rażącą i oczywistą obrazę prawa. A taka obraza to nie tylko sytuacja typu: za dany czyn Kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności, a sąd wymierzył karę 5 lat, ale np. błędna wykładnia prawa materialnego. A w sprawach cywilnych na tym własnie polega najczęściej istota sporu w sprawach o wielkie pieniądze. 

I taki sędzia będzie mógł być ukarany, także finansowo przez upolityczniony sąd dyscyplinarny, a nawet wydalony z zawodu. A na pożegnanie zostanie obciążony odpowiedzialnością materialną za swoje błędne orzeczenie. 

I koło się zamyka. Mamy już instrumenty kontroli, nadzoru i wpływu na sądy i sędziów, na kierunek orzecznictwa.

Nie jestem w stanie pojąć i pogodzić się, że taki projekt wyszedł od Pierwszego Prezesa SN i (jak można przypuszczać) sędziów SN. 

Ale mimo wszystko, nie żałuję wyrażania sprzeciwu w tamte lipcowe dni wobec zamachu na SN i KRS.  Warto było. 

Cóż jak widać solidarność i odwaga zanika na szczytach…

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s