Ach te oświadczenia !

Mamy obecnie w kraju modę na lustrowanie wszystkich ze wszystkiego, a najbardziej z majątku, oszczędności i długów.  Jak wielu sędziów jestem przeciwnikiem upubliczniania naszych oświadczeń majątkowych. Jest to czysty populizm i niczemu to nie służy. 

Przede wszystkim z oświadczenia majątkowego nie dowiemy się, czy sędzia jest uczciwy ani czy bierze łapówki. No chyba, że ktoś założył lokatę pod tytułem: „Łapówka za wyrok 2016 r.” albo będzie taki miły, że wpisze w oświadczenie: „Zegarek za 30.000 zł, prezent od Kiełbasy/Baraniny/Wieprzowiny”  Dostęp do oświadczeń majątkowych sędziów miało dotąd (i ma nadal) Kolegium Sądu Apelacyjnego i właściwy urząd skarbowy. CBA także ma tu swoje uprawnienia. W przypadkach wątpliwych (np. oszczędności nieadekwatne do zarobków, flota samochodów w garażu, na którą sędziego nie mogło być stać) swoje uprawnienia i obowiązki ma urząd skarbowy i CBA. Ta ostatnia instytucja może przecież wystąpić w przypadkach wątpliwych do właściwego sądu i uzyskać pełne historie rachunków bankowych sędziego. I dobrze, sędzia podlega kontroli jak każdy obywatel. Ale nie ma żadnych głębszych, uzasadnionych racji za upublicznianiem swego życia prywatnego. Bo to jakim samochodem jeżdżę i ile mam oszczędności to moja prywatna sprawa. 

Jakież to wdzięczne dla dalszej rodziny czy sąsiadów poczytać sobie ile to pan/pani sędzia ma na koncie, albo jaki to ma kredyt ? Ta ostatnia kwestia ma także inny wymiar. Wyobraźmy sobie proces o setki milionów. Czyż informacja, że sędzia ma poważne zobowiązania kredytowe (czytaj: stopa życiowa nie jest tak wysoka, jak by się mogło z racji zawodu wydawać), nie będzie wskazówką dla podjęcia próby przekupstwa ? Oczywiście żaden sędzia nie powinien nigdy w żadnych warunkach ulec temu, ale tworzymy prawo nie dla ideałów ale zwykłych ludzi, a ludzie ulegają niekiedy pokusom i dobrze jest nie stwarzać systemowych zagrożeń. 

Jako sędzia służę Państwu i choćby z tego powodu muszę godzić się na pewne ograniczenia, ale mam prawo oczekiwać, że to ograniczenia będą racjonalne i uzasadnione, nie będą zaś wykwitem czystego populizmu. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s