Ciekawe tezy

https://wpolityce.pl/polityka/374535-nasz-wywiad-dr-mitera-ministerstwo-sprawiedliwosci-losowanie-sedziow-wzmocni-ich-niezaleznosc-i-pokaze-skale-ich-sprawnosci

Ekspert – sędzia z ministerstwa w ciekawym wywiadzie formułuje ciekawe poglądy. 

Otóż okazuje się, że my sędziowie pracujący na co dzień na sali rozpraw nie byliśmy dotąd wystarczająco niezależni. A dzięki dobrej woli pana ministra i jego pracowników staniemy się w pełni niezależni i obiektywni. Uff, jak to dobrze, że ktoś mi to powiedział. 

„Zmieni się mentalne podejście. To nie mityczny prezes będzie przydzielał sprawy. Sprawa nie zostanie przyznana Iksińskiemu czy Igrekowskiemu przez prezesa wydziału, tylko zdecyduje o tym los. Nie myliłbym jednak losowania sędziów z szybkością rozpatrywania sprawa, to wymaga sprawnego postępowania, a więc czasu i dokładności. W mojej ocenie losowanie sędziów wzmocni ich niezależność i pokaże skalę ich sprawności. Przedtem zakładaliśmy, że każdy sędzia jest niezależny, obiektywny i rozstrzyga sprawę. Jednak społeczeństwo miało zastrzeżenia, że ktoś specjalnie dostał daną sprawę do rozpoznania. Teraz obywatele będą mieli pewność, że to los wskazał sędziego, który poprowadzi ich sprawę.”

Doświadczenie pokazuje, że nie tyle społeczeństwo co politycy mieli i będą mieć zastrzeżenia do sędziów i sądów, ilekroć wyrok nie będzie odpowiadać ich oczekiwaniom. A społeczeństwo, a raczej jego poszczególne jednostki zawsze będą źle mówić o sądach gdy sprawę przegrają. Twierdzenie, że skoro sędzia został wylosowany, to wzrośnie od tego jego autorytet jest naprawdę naiwne. 

Orzekam kilkanaście lat w wydziałach karnych i jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy zapytać przewodniczącego wydziału dlaczego to ja dostałem do rozpoznania daną sprawę, a  nie kolega z pokoju obok. Po prostu taka była kolejność wpływu i na mnie padło. A nawet, gdyby ów przewodniczący czy mityczny prezes z błędem czy wręcz celowo daną sprawę akurat mi przydzielił, to nie wiem co i kto miałby w ten sposób osiągnąć. Bo o tym jak ma być rozstrzygnięta sprawa, to ja sobie nie wyobrażam rozmawiać z jakimkolwiek przełożonym. Tak więc przydział spraw i niezależność sędziego to dwie różne sprawy. Albo jest się niezależnym i niepodatnym na wpływy, albo kalkuluje się i wsłuchuje w głos góry. Obecna wizja wymiaru sprawiedliwości jaką zdaje się wyznawać pan minister jest taka, że im bardziej ograniczymy niezależność sądów i im bardziej poddamy sądy i sędziów kontroli i nadzorowi ministra, to tym bardziej sędziowie będą niezależni i obiektywni. A szczególnie niezależność nasza wzrośnie, gdy każdy sędzia w Polsce będzie wiedział, że pan minister może wyznaczyć dowolnego innego sędziego, żeby przyjrzał się uważnie, czy da się postawić zarzuty dyscyplinarne. Zawsze przecież można stwierdzić, że doszło do rażącej i oczywistej  obrazy prawa. Taki osobisty śledczy do ścigania niewygodnego sędziego. Chyba nie pomylę się, jak napiszę, że nawet w PRL na taki pomysł władze nie wpadły. 

Ja myślę, że pora uprościć pewne procedury i jasno powiedzieć, że w sprawie karnej, sędzia, który nie zastosuje aresztu wobec osoby uznanej przez policję, prokuraturę i samego pana ministra (szczególnie, gdy instytucje te dały wyraz temu w mediach) za sprawcę przestępstwa, dopuszcza się co najmniej poważnego przewinienia dyscyplinarnego. Bo niezależności i niezawisłości nie wolno przecież interpretować w taki wulgarny sposób, że oto sędzia może w ważnej sprawie mieć inne zdanie niż minister. 

„W mojej ocenie losowanie sędziów wzmocni ich niezależność i pokaże skalę ich sprawności.” Rozwinąłbym tę myśl: A czyż sędziowie do pracy w ministerstwie nie powinni być losowani ? Wtedy obywatele mieliby pewność, że pracują tam osoby niezależne i obiektywne a nie amatorzy miłej pracy za półtorej pensji sędziego z linii. No, ale wynik losowania mógłby być niekorzystny i mogłoby się okazać, że czas wracać na salę rozpraw.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s