Zapłacimy za to wszyscy…drogo

https://siedlecka.blog.polityka.pl/2018/01/27/premier-pomawia-sedziow/?nocheck=1

Sam na to nie wpadłem, ale temat podjęty przez publicystkę Polityki warto rozwinąć. 

Wyobraźmy sobie, że Pierwszy Prezes SN jedzie do Brukseli i tam zagranicznym dziennikarzom i politykom opowiada, że w Polsce posłowie partii rządzącej są skorumpowani, a ministrowie wydają decyzję w zamian za łapówki, a do tego, żeby objąć co bardziej atrakcyjne stanowisko trzeba opłacić się premierowi. Jakim prawem Prezes SN by coś takiego zrobił ? Ano prawem kaduka. Miałby do tego takie samo prawo i tytuł moralny jak Pan Premier do oskarżania zagranicą polskich sądów i sędziów. 

Sprawa wystąpień Pana Premiera zagranicą (publikacja w Washington Examiner, wystąpienie w Brukseli) będzie miała bardzo poważne konsekwencje. Niestety bardzo niekorzystne dla naszego kraju.

Wyroki polskich sądów mogą być kwestionowane na forum międzynarodowym. WIelka firma międzynarodowa, czy choćby po prostu podmiot czy obywatel z innego państwa Unii Europejskie przegrywa sprawę przed polskim sądem. Po wyczerpaniu drogi prawnej w Polsce, na forum międzynarodowym np. przed Trybunałem w Strasburgu podnosi, że powodem niekorzystnej decyzji sądu było jego skorumpowanie, mówiąc wprost branie pieniędzy od polskiego przeciwnika procesowego. I powołuje się na słowa polskiego premiera. 

Drugi przykład: Polski sąd występuje do sądy zagranicą o pomoc prawną. Sąd zagraniczny odmawia, bo przecież polskie sądy są skorumpowane.

Trzecie przykład: Polski sąd wystawia Europejski Nakaz Aresztowania (ENA). I sąd innego państwa Unii odmawia jego wykonania, bo adwokat podejrzanego podniósł (i dołączył wywiad z polskim premierem), że przecież polskie sądy są niewiarygodne. 

To nie są wytwory mojej fantazji. Tak to może i pewnie (niestety) będzie wyglądać. Wizerunek naszego kraju będzie zrujnowany. 

Cóż można więcej powiedzieć ?  Jako sędzia, powiem tylko, że bardzo źle się stało. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s