Pan prezes nie ma racji

http://www.tvp.info/36541466/opuscil-iustitie-wiem-o-sedziach-ktorzy-zastanawiaja-sie-czy-nie-postapic-jak-ja

Pan sędzia, nowy prezes SA we Wrocławiu ubolewa nad ostracyzmem środowiskowym. Cóż nie będę go pocieszał. Ale do poglądów jakie wygłosił trzeba się odnieść. A więc po kolei:

„Stowarzyszenie odmawia sędziom prawa do kandydowania do Krajowej Rady Sądownictwa” – nie odmawia, bo pan sędzia i osoby które w tzw. krs się znalazły są wolnymi ludźmi i stowarzyszenie niczego zabronić im nie może. A że jednoznaczny i mocny głos sprzeciwu wobec przerwania kadnecji konstytucyjnego organu i powołania doń sędziów w sposób sprzeczny z Konstytucją, jest w niesmak panu sędziemu i podobnie myślącym, to już inna sprawa. Wbrew temu co pan sędzia głosi, stanowcza krytyka łamania Konsytyucji jest właśnie działaniem propaństowym, zaś udawanie, że wszystko jest w porządku działaniem na szkodę Państwa. 

„Sędziowie oczekują już od dawna na etaty, które ministerstwo w ciągu ostatnich dwóch tygodni ogłosiło” – dziwnym trafem obwieszczenie o wolnych eatatach zbiegło się z powołaniem nowych, powiązanych z ministrem sędziów do KRS. Wcześniej, przez ponad 2 lata minister nie zauważał problemu wakatów i nie obwieszczał o wolnych stanowiskach w sądach. 

Czy sędziowie polscy powinni zajmować stanowisko w sprawie sporu na linii Komisja Europejska a rząd Polski? 

„Uważam, że to jest zupełnie niedopuszczalne i właściwie, to stanowisko Iustitii dotyczące odpowiedzi na białą księgę premiera Morawieckiego (poparła stosowanie art. 7 wobec Polski – red.) szczególnie mnie oburzyło i skłoniło do wystąpienia ze stowarzyszenia.”

No cóż, ja (i wierzę, że większość sędziów) jestem dumny z odpowiedzi jakiej Stowarzyszenie Iustitia udzieliła na skrajnie demagogiczną tzw. Białą księgę, ukazując rzeczywisty sens wprowadzanych pod hasłem reformy wymiaru sprawiedliwości zmian. 

Dalej pan sędzia głosi:

„W żadnej sytuacji nie powinniśmy występować przeciwko własnemu państwu, jesteśmy zobowiązani przede wszystkim by zachować wierność Rzeczpospolitej Polski.” – brak zgody na łamanie Konstytucji i niszczenie niezależności sądów i krytyka takich poczynań rządu i większości paralmentatnej nie jest brakiem patriotyzmu. Panu sędziemu chyba się pomylił patriotyzm z afirmacją wszelkich poczynań rządu, także tych godzących w ład konstytucyjny. 

„W sporze politycznym głosu zabierać nie powinni, ale mają prawo zabierać głos, jeśli chodzi o sprawy organizacyjne wymiaru sprawiedliwości, możliwe zmiany czy reformy w sądach.” – dziękuję panie sędzio, że mogę zabrać głoś na temat sądów, o których działaniu pewnie wiem nie mniej niż pan sam. Zgadzam się, że w sporach politycznych sędziowie nie mogą brać udziału. Od tego są politycy. Ale w sprawach zasadniczych, w kwestii obrony praworządności i Konstytucji sędzia nie tylko może, ale niekiedy wręcz powinien zająć stanowisko. Gdy jest łamana Konsytucja, a sądy są podporządkowywane władzy polityków, głos sędziów jest konieczny. Obywatele nigdy nie będą zadowoleni z sądów poddanych władzy polityków i od nich w pełni zależnych.

„Może warto byłoby się zastanowić nad tym w jaki sposób ten wymiar sprawiedliwości reformować i w ten nurt reform się włączać?” – już śpieszę z podpowiedzią. Na początek dobrze byłoby zmiany w organizacji wymiaru sprawiedliwości przygotowywać w sposób transperenty, zgodny z konstytucyjnymi zapisami o niezależności sądów i odrębności sądów od innych władz, w rzetelnej debacie z udziałem samych sędziów. Zaś ważne akty prawne jak choćby nowy Regulamin urzędowania sądów przygotowywać starannie i nie w tajemnicy przed środowiskiem, ale we współpracy z nim. Bo niestety mimo wielu zalet sędziowie z ministerstwa nie są niestety nieomylni. I nie narzucać takiego stylu pracy nad zasadniczymi kwestiami, jak choćby funkcjonowanie SN,  jaki widzieliśmy i w lipcu i w grudniu 2017 roku. 

Tak więc, w sumie należy ze zrozumieniem odnieść się do decyzji pana sędziego o wystąpieniu z niepatriotycznego stowarzyszenia. Ani pan sędzia ani Stowarzyszenie nie pasują do siebie i to nawet bardzo. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s