O nienależnych pieniądzach

Systematyczni czytelnicy mojego bloga dostrzegli zapewne, że jestem stanowczym i konsekwentnym krytykiem instytucji delegowania sędziów do ministerstwa sprawiedliwości. Jest to coś z gruntu niestosownego. Miejscem pracy sędziego jest sąd, a nie urząd obsługujący ministra. 

Do tej pory pozostawałem (a myślę, że i wielu kolegów sędziów i osób spoza sądów) w błogiej nieświadomości co do pewnej istotnej kwestii natury finansowej. Jak wiadomo sędziowie którzy nie lubią sądzić, zaś odnajdują się w roli urzędników, dostają sowite apanaże w postaci dodatków do wynagrodzenia sędziowskiego. Są to różnego rodzaju dodatki, których suma dochodzi do 3.000 – 4.000 złotych netto. Byłem przekonany, że działa to na zasadzie: minister deleguje, minister płaci z własnego budżetu. Otóż nic bardziej błędnego. Urzędnikom ministra, sprawującym urząd sędziego bez świadczenia pracy w charakterze sędziego, dodatki płaci ich macierzysty sąd z puli pieniędzy na wynagrodzenia. 

I to właśnie uważam za skandal. Te pieniądze powinny pójść na nagrody czy dodatki dla ciężko pracujących  za marne pieniądze  pracowników sekretariatów i asystentów. Jest coś głęboko niemoralnego w tym, że ktoś kto pracuje znacznie mniej i w warunkach mniej stresujących niż sędzia pracujący w pełnym wymiarze dostaje duże dodatkowe pieniądze nie wiadomo właściwie za co. I głęboko niewłaściwe jest, że te nienależne dodatki płaci sąd, w którym zostawili swoje sprawy i w którym blokują etat, nie świadcząc pracy. 

P.S  Ceterum censeo…że nadzwyczajna kasta jest, tylko nie tam, gdzie wskazuje ją pan minister, tylko zupełnie gdzie indziej, tuż pod jego bokiem. 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s