Pytania do duńskiego ministerstwa

http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wykorzystal-seksualnie-zamordowal-i-pocwiartowal-kim-wall-du,nId,2573530

Proces trwał 11 dni, przesłuchano 36 świadków. Wielu polskich czytelników chciałoby zapytać, a u nas nie można tak ? i tak i nie.  Odpowiedź nie jest jednoznaczna. 

Jeśli odliczyć dwa terminy na wyjaśnienia oskarżonego i jeden termin na mowy końcowe, to 36 świadków w 8 dni czyli 4 na jedną rozprawę jest normalnym tempem. Tak pracują sądy u nas, z tym, że czasem przez całą rozprawę przyjdzie przesłuchiwać jednego świadka. 

Ale rodzi się w związku z tą sprawą i pokusą łatwych porównań szereg pytań. Nie ukrywam, że mam zamiar wysłać je do duńskiego ministerstwa sprawiedliwości (a nuż, zgodnie ze skandynawską tradycją jawności życia publicznego, odpowiedzą?) Zapytałbym o takie sprawy:

– czy w Danii sąd musi prowadzić postępowanie dowodowe z urzędu, czy opiera się na dowodach przedstawionych przez       prokuratora ? 

– jak jest rozstrzygana kwestia stosowania tymczasowego aresztowania i jego przedłużania ?  Na jak długo sąd może przedłużyć areszt ? Czy takie decyzje są zaskarżalne, a jeśli tak, to czy regułą jest wnoszenie zażalenia ? 

– czy wniesienie zażalenia na postanowienie sądu o przedłużeniu aresztu przedłuża czas trwania postępowania ? 

– ile tomów liczyły akta sprawy ?

– czy w sprawie odbyło się posiedzenie przygotowawcze ? I ile czasu minęło pomiędzy wyznaczeniem terminów rozpraw, a pierwszą rozprawą ?

– czy w Danii sądy mają problem z ograniczoną dostępnością sal ? 

– ile godzin trwały rozprawy ? Czy sąd w Danii ma pieniądze na wypłaty nadgodzin ? (wiem, wstyd pytać, ale u nas sąd preferuje odbiór przez pracowników nadgodzin w naturze) 

 – jak utrwalany jest przebieg rozprawy ? 

– jak odbywa się w Dani wzywanie świadków do sądu, czy robi to sąd, czy prokurator ? Jak doręczane są wezwania, w jakiej formie ? 

– czy w Dani zdarzają się problemy ze stawiennictwem świadków do sądu ? 

– ile i z jakich dziedzin w sprawie było sporządzonych opinii biegłych ? 

–  czy w Danii spotyka się w praktyce podważanie przez obrońców opinii biegłych sporządzonych w śledztwie ? 

– czy biegli byli wzywani na rozprawę i przesłuchiwani przed sądem ? 

– czy w Danii zdarzają się problemy z uzgodnieniem terminu na który biegły będzie mógł się stawić ? 

– czy w Danii oskarżony lub jego obrońca może zarzucić w apelacji od wyroku, że sąd czegoś z urzędu nie zrobił (nie przeprowadził jakiegoś dowodu), mimo że żadna ze stron o to nie wnosiła ?

– czy sędziowie, którym powierzono tę sprawę, mieli w tym czasie jakieś inne sprawy do rozpoznania, inne sprawy na terminach ?  Ile ? 

Już z samej treści pytań można się zorientować, że jednak (zapewne) są spore różnice w systemach i nie jest tak, że w Polsce sędziowie są po prostu leniwi i nie potrafią sądzić sprawnie trudnych spraw.

Obiecuję, że jeśli otrzymam odpowiedź, podzielę się nią na tym blogu. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s