Przesłanie

http://www.sn.pl/aktualnosci/SiteAssets/Lists/Wydarzenia/NewForm/2018.06.19_Oswiadczenie_Pierwszego_Prezesa_SN.pdf

Ważne i mądre słowa Pani Pierwszej Prezes SN. I zarazem bardzo smutne. Takie podsumowanie wymyślonej, zaplanowanej, przygotowanej i konsekwentnie realizowanej kampanii szkalowania sądów i sędziów. Przyczyny są dwie. Po pierwsze można zdobyć kilka albo i więcej punktów procentowych wśród wyborców. Po drugie w umysłach niektórych polityków (niestety w większości akurat aktualnie będących u władzy) nie mieści się koncepcja trójpodziału władzy i niezależnych od władzy politycznej sadów. 

Tak się składa, że jeszcze przed ostatnimi wyborami czytałem fragment oficjalnego programu partii obecnie rządzącej. I było tam czarno na białym napisane o centralnym ośrodku dyspozycji politycznej. Trudno jakoś wpisać w taką koncepcję niezależne sądy i niezawisłych sędziów. 

I jeszcze jedno:

http://fakty.interia.pl/polska/news-prezydent-o-przyszlych-sedziach-sn-wierze-ze-beda-elita-w-oc,nId,2595678

Pan Prezydent wierzy, że przyszli sędziowie SN będą elitą. Pozwolę sobie tej wiary nie podzielać. Choćby z racji sprzecznej z Konstytucją ustawy o SN, zmuszającej do przejścia w stan spoczynku wielu sędziów i z powodu obsadzenia KRS w sposób sprzeczny z Konstytucją, wybór nowych sędziów SN będzie już zawsze wstydliwy i zwyczajnie nieprzyzwoity. A co do jakości tych nowych elit….poczekajmy. Niestety nie wierzę w ich jakość.  A mój brak wiary usprawiedliwia to co dotychczas władza zrobiła z sądami.

A na koniec jeszcze i taka refleksja: To wszystko nie unieważnia tego, że jest o czym rozmawiać jeśli idzie o to, by sądy pracowały lepiej, a wyroki były trafne i mądre. I oczywistym jest, że jak w każdej dużej grupie ludzi i wśród sędziów są także ci mniej zdolni i ci pracowici inaczej. Sam znam takich, niektórzy porobili nawet ostatnio zawrotne kariery. Jest co racjonalnie poprawiać. Ale nic z tej nagonki politycznej nie przybliża nas takich zmian

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s