To nieprawda !

https://siedlecka.blog.polityka.pl/2018/08/09/prokuratura-rzadzi-w-sadach/?nocheck=1

To nieprawda ! Tak chciałoby się wykrzyczeć, po lekturze przerażającego w swej wymowie wpisu red. Ewy Siedleckiej.  Mocno wierzę, że nie jest (jeszcze) prawdą, że prokuratura rządzi w sądach. Niestety opisane wyżej przypadki są nie tylko szokujące, ale zdają się być swoistym znakiem nowych czasów. Czasów w których, to prokuratura, podporządkowana i ręcznie sterowana przez czynnego polityka, będzie miała ostatnie zdanie w sądzie. Jeśli oba opisane przed redaktor Siedlecką przypadki zestawić z reakcją Prokuratury Krajowej na ostatnie postanowienie SN, to nic już nie powinno dziwić. Przykład idzie z góry. Może zastępca prokuratora generalnego pouczać sędziów Sądu Najwyższego i im grozić, to i może prokurator niższego szczebla przywoływać do porządku sędziów wydających niewłaściwe orzeczenia. 

Ale mimo to, nie mogę wyjść ze zdumienia nad tym co musi mieć w głowie prokurator, który dzwoni czy pisze do prezesa sądu i skarży się na sędziów wydających nie takie orzeczenia jakie ów prokurator i jego przełożeni chcieliby, aby zapadały. 

Najwyraźniej niektórym prokuratorom bliższy jest model relacji władzy wykonawczej z sądami jaki obecnie funkcjonuje w Turcji czy Rosji, a nie taki jaki znamy z bliższych nam krajów Zachodu. 

Prokurator grożący sędziom odpowiedzialnością dyscyplinarną za orzeczenie nie po jego myśli nie powinien pracować w instytucji, której naczelnym zadaniem jest stanie na straży przestrzegania prawa. 

Osobnym kuriozum jest zachowanie wiceprezes Sądu Okręgowego w Krakowie, rozsyłającej chore wytwory frustracji prokuratorskiej sędziom swojego sądu. To również nie mieści się w głowie. Dotychczas jako szeregowy sędzia dostawałem na swoje biurko czy służbową skrzynkę mailową co ważniejsze orzeczenia Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu czy Sądu Najwyższego. Jeszcze niedawno, uznałbym takie zachowanie wiceprezesa sądu za równie prawdopodobne jak okoliczności śmierci smoka wawelskiego. No cóż, zachowania niektórych karnych wyznawców obecnej władzy politycznej przerastają to co możemy sobie wyobrazić. 

Nie wolno milczeć, gdy prokuratura chce pełnić rolę najwyższej instancji nadzorującej sądy, a prokuratorzy pouczają i straszą sędziów. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s