Bajki sędziego Mazura

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/przewodniczacy-krs-o-wyrzuceniu-rady-z-encj/53l77mh

Jakie czasy taka krs, a jaka krs taki jej przewodniczący. Czasy zaś mamy dla sądów i Konstytucji naszego Państwa marne.

Obecnie rządzący pod pretekstem reformowania sądownictwa dokonują politycznego zamachu na wymiar sprawiedliwości, którego zwieńczeniem ma być rozpędzenie Sądu Najwyższego i obsadzenie go swoimi ludźmi, powolnymi, miernymi i wolnymi od jakiegoś szczególnego przywiązania do Konstytucji. Ważną rolę w tym politycznym zamyśle odgrywa organ podający się za krajową radę sądownictwa, obsadzony przez 15 sędziów, powołanych w sposób sprzeczny z Konstytucją, a wskazanych przez dwa kluby poselskie i w istocie te siły polityczne reprezentujący. Bo z pewnością nie środowisko sędziów. 

W świecie Zachodu ta mistyfikacja (opowieść, że oto rządzący reformując wymiar sprawiedliwości, dokonują naprawy Sądu Najwyższego, oczyszczając go z dziesiątek komunistycznych sędziów) powszechnie nie jest przyjmowana. Politycy, prawnicy, eksperci, media widzą i rozumieją na czym polega istota działań obecnej władzy wobec sądów i sędziów. 

Usunięcie polskiej Krajowej Rady Sądownictwa z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) będzie tylko kolejnym, smutnym akordem w trwającym właśnie procesie utraty wiarygodności przez nasze Państwo. Wiarygodności rozumianej jako zdolność do zapewnienia niezależności sądów, wolności od wpływu polityków na rozstrzygnięcia wymiaru sprawiedliwości. Świat to rozumie. Przynajmniej zaś ta część świata, do której od zawsze aspirowaliśmy i której częścią się czujemy, Na Zachodzie, wbrew temu co obecnie rządzący politycy głoszą, niezależne sądownictwo jest absolutnym standardem. Różne są tradycje poszczególnych państw, ale nigdzie na Zachodzie nie jest dokonywany tego rodzaju zamach na niezależność sądów i niezawisłość sędziowska, jaki właśnie trwa w naszym kraju.

Zdaniem sędziego Mazura zawieszenie polskiej krs w prawach członka EJNC, a nawet wykluczenie z tej organizacji nie zaszkodzi polskiemu sądownictwu. W pewnym sensie sędzia Mazur ma rację. Nie zaszkodzi. Nic nie może więcej zaszkodzić polskiemu sądownictwu niż to co obecnie politycy robią z Sądem Najwyższym i sądami powszechnymi. 

Wykluczenie z EJNC będzie  natomiast kolejnym sygnałem tego, że na Zachodzie polskie sądy nie są już traktowane jako sądy niezależne, sądy gwarantujące wszystkim, którym stanąć przed nimi przyjdzie, uczciwy wolny od nacisków proces. 

Smutne to.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s