We shall fight…

„Będziemy walczyć na plażach, będziemy walczyć na lądowiskach, będziemy walczyć na polach i ulicach, będziemy walczyć na wzgórzach, nigdy się nie poddamy” 

https://www.youtube.com/watch?v=skrdyoabmgA

Gdy Winston Churchill wygłaszał te słowa 4 czerwca 1940 roku, właśnie kończyła się ewakuacja żołnierzy brytyjskich, (a także francuskich i belgijskich) z Dunkierki. Ewakuacja mimo wszystkich przeciwieństw udana, ale to była porażka, bolesna i kosztowna porażka. Francja chwiała się pod naporem Wehrmachtu. Brytyjczykom brakowało wszystkiego, przede wszystkim czasu i samolotów. W rządzie i parlamencie nie brakowało zwolenników pójścia na układ, na zgniły układ z agresywnymi Niemcami pod rządami Hitlera. Widoki na wygraną, ba na powstrzymanie rozpędzonej machiny wojennej III Rzeszy były marne. 

Było to jedno z tych przemówień które zmieniło historię świata. Bez niego pewnie nie byłoby zwycięskiej Bitwy o Anglię ani upartego, wbrew wszelkim przeciwieństwom samotnego trwania Wielkiej Brytanii przez blisko rok wojny. 

Dlaczego o tym piszę ?

Bo są momenty i są wartości kiedy nie ma miejsca na kompromisy, na słabość i na zwątpienie. 

Represje się zaczęły. Punktowe szykany w odważnych sędziów, niezależnych w orzekaniu i odważnych w debacie publicznej. Represje obliczone na zamknięcie im ust i zniechęcenie pozostałych. 

A ja odpowiem tak:

Będziemy bronić Konstytucji, będziemy bronić niezależności sądów i własnej niezawisłości, będziemy bronić prawa nas wszystkich do wolnych, uczciwych i niezależnych od polityków sądów. Będziemy bronić tych wartości każdego dnia, na salach rozpraw, podczas pokojowych demonstracji, w publicznej debacie, w uchwałach i apelach.  Będziemy bronić tych wartości w służbie i poza nią. Będziemy bronić Konstytucji i wartości w niej zapisanych pomimo kolejnych działań represyjnych i szykan. Będziemy bronic Konstytucji nawet gdyby przyszło zapłacić za to wysoką cenę.

Nigdy nie zrezygnujemy z niezależności sądów i niezawisłości sędziów. 

I nie zostawimy bez pomocy, wsparcia i solidarności naszych Koleżanek i Kolegów

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s