Pomoc dla sędziów krs

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/tk-ma-wystawic-krs-certyfikat-legalnosci/v8rltdx

Dorośli ludzie, prawnicy zwłaszcza, a już sędziowie szczególnie co do zasady powinni wiedzieć, czy wykonując czynności służbowe, działają legalnie, czy może jednak nielegalnie. Jak się okazuje ta oczywista zdawałoby się reguła nie dotyczy sędziów z krajowej rady sądownictwa. Cóż, można panie i panów z krs nawet zrozumieć.

Wszak są zalewani i oblegani przez zarzuty, że obecna krs jest organem niekonstytucyjnym (sędzia Dudzicz), a nawet jest  i tak, iż  „to, że jest publicystyczna i populistyczna narracja, kierowana do środowisk sędziowskich i krajów UE nie oznacza wcale, że zasady dotyczące konstytucyjności KRS zostały naruszone ” (sędzia Jaskulski)

Jakkolwiek ustalenie, czy zostało się powołanym w zgodzie z Konstytucją wydaje się chwalebną dociekliwością, uznałem za konieczne i celowe pospieszyć Państwu z krs z życzliwą pomocą. Czynię to po pierwsze chcąc przerwać Wasze udręki, skrócić stan niepewności i przywrócić stan spokoju w Państwa sędziowskich sumieniach, a po drugie powoduje mną troska o Trybunał Konstytucyjny, który już wkrótce pod kierunkiem sędzi Przyłębskiej będzie się musiał zmierzyć z rozstrzygnięciem kwestii bardziej doniosłej: Czy jako państwo zaczynamy proces występowania z Unii Europejskiej (bo tak przecież  należy ocenić wniosek ministra sprawiedliwości zmierzający do ustanowienia kontroli nad tym o co sądy mogą pytać TSUE, a o co nie mogą).

Szanowni Państwo !

Ze zgodnej opinii:

– zdecydowanej większości sędziów polskich sądów

– Rzecznika Praw Obywatelskich

– samorządów zawodów prawniczych

– rad wydziałów prawa polskich uniwersytetów

– zdecydowanej większości uznanych autorytetów nauki prawa w zakresie prawa konstytucyjnego

– stowarzyszeń sędziowskich, w tym Stowarzyszenia Iustitia reprezentującego 1/3 sędziów sądów powszechnych

– Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Wasz wybór był od początku sprzeczny z Konstytucją, podobnie jak przerwanie kadencji poprzednio wybranych przez sędziów członków KRS. Wykładnia funkcjonalna, celowościowa i historyczna jednoznacznie przemawia, że sędziów do KRS wybierać powinni sędziowie. Warto przypomnieć, że tak właśnie pomyślano to nowe w polskim porządku prawnym ciało podczas obrad Okrągłego Stołu z udziałem samego Szeregowego Posła.

Wiem, że jesteście w rozterce, bo przecież jedna partia i jedno stowarzyszenie mające klub sejmowy głosiły co innego.  Do tego każdego dnia i każdym przejawem swojego działania wykazujecie Państwo stanowczą niezłomność, niezależność i troskę o wolne od politycznego nadzoru sądy. I jeszcze wiekopomny dorobek. Nie ma tu kpiny. Ja po prostu uważam, że uznać bez uzasadnienia, że osoby takie jak sędziowie Sądu Najwyższego Stanisław Zabłocki czy Jacek Gudowski nie zasługują na przywilej dalszego orzekania, wymagało  odwagi (bo zerwanie z uczciwym osądem sprawy jest zawsze aktem heroizmu), niezależności (bo uznanie, że tacy sędziowie z takim dorobkiem nie wnieśli i nie wniosą nic wartościowego do orzecznictwa SN, wymaga oderwania się choć na chwilę od obiektywnego stanu rzeczy) i czegoś pewnie jeszcze, czego pojąć nie mogę.

Piszecie Państwo historię…niestety bardzo smutną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s