Dyrektor Pawłyszcze prosi

http://radom.wyborcza.pl/radom/7,48201,24406118,resort-sprawiedliwosci-do-prezes-so-w-radomiu-prosze-rozwazyc.html

Ważny dyrektor z jeszcze ważniejszego departamentu ministerstwa sprawiedliwości prosi prezesa Sądu Okręgowego w Radomiu o rozważenie odwołania z funkcji przewodniczących dwóch sędziów. Chciałoby się rzec: Pokornie prosi…Chyba jednak nie…

Kilka dni temu pisałem o zasadniczych wątpliwościach co do tego, czy sędziowie pracujący na co dzień dla ministra Ziobry posiadają kwalifikacje do orzekania w sądach.  Pan dyrektor Pawłyszcze, przynajmniej co do swojej osoby, jedynie pogłębia te wątpliwości.

Panie sędzio (tak sędzio, bo sędzią jest się całe życie, dyrektorem w ministerstwie bywa, czasem zupełnie niepotrzebnie) Dariuszu Pawłyszcze !  Pozwoli Pan, że przytoczę pewien przepis Konstytucji RP (to taki najwyższy akt prawny w naszym Państwie):

Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz (art. 173)

Cóż to znaczy, mógłby Pan zapytać ?

Spieszę z życzliwą podpowiedzią. Niezależność sądów jako władzy odrębnej i niezależnej (nie sędziego na sali rozpraw, ale właśnie sądów jako trzeciej władzy) to nie jest bajka o Czerwonym Kapturku, ale jedna z naczelnych zasad  obowiązujących w cywilizowanym świecie do którego należymy. A przy okazji fundamentalna zasada ustrojowa Rzeczypospolitej.

Oznacza, że ani minister Ziobro, ani żaden z jego politycznych pomocników, ani żaden dyrektor departamentu nie może ręcznie kierować sądami i mianować wedle swego uznania prezesów.  Tak samo, minister, pomocnik ministra i podległy im dyrektor nie są od tego, żeby prosić/udzlelać porad/sugerować czy wręcz polecać odwołanie z funkcji przewodniczącego tego czy innego sędziego.

Rozumiem, że praca w ministerstwie na dyrektorskiej posadzie może przytłumić ostrość widzenia, ale naprawdę warto o tym pamiętać. `

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s