Niezłomny Przewodniczący

https://www.rp.pl/Opinie/308099963-Jacek-Skala-Abdykowali-ale-chca-wrocic-Dawni-krolowie-zycia-w-prokuraturze.html

Redakcja portalu rp.pl stanowczo zbyt skromnie przedstawia autora kuriozalnego i wręcz żenującego wystąpienia jakie popełnił szef Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, Jacek Skała.

To, że przewodniczący Skała dużą część swej aktywności poświęca kwestii wynagrodzeń i warunków pracy jest rzeczą normalną i oczywistą powinnością szefa związku zawodowego, każdego.

Ale już to, że przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP atakuje nielicznych, ale widocznych odważnych prokuratorów, którzy dziś bronią honoru instytucji, w której pan Jacek Skała jest zatrudniony, to już kwestia jego osobistej uczciwości i priorytetów w życiu.

Kilka zasadniczych kwestii warto jednak panu przewodniczącemu Skale przypomnieć.

Po pierwsze, ani odważni i niezależni prokuratorzy, ani wspierający ich sędziowie i spora część opinii publicznej nie broni takich czy innych decyzji z przeszłości. W zarządzaniu prokuraturą popełniono w przeszłości (jeszcze przed nastaniem złotoustego ministra sprawiedliwości) wiele błędów. Wcześniej również prokuratura była zdana na łaskę polityków, którzy choć rozdzielili urząd Prokuratora Genralnego od ministra sprawiedliwości, to jednak nie mieli woli ani odwagi tej słusznej reformy doprowadzić do końca. Prokuratorzy (ci, dla których niezależność zawodowa i osobista uczciwość to nie jest frazes, ani coś o czym można zapomnieć za cenę awansu i pieniędzy) bronią dziś zasad, a nie takich czy innych decyzji z przeszłości.

Po drugie, chciałbym zapytać Pana Panie Przewodniczący, gdzie był Pana głos, gdy prokurator krajowy ot tak przeniósł prokuratora Mariusza Krasonia do nowego miejsca pracy, 270 km od jego miejsca zamieszkania ? Przeniósł, bo miał taką fantazję, bo mógł, a do tego pewnie prokurator Krasoń zdenerwował szczerze kierownictwo Prokuratury. Przecież zgromadzenia samorządowe w Prokuraturze nie są po to by krytykować poczynania Tych Co Zawsze Mają Rację.

Po trzecie, jeśli nie zapoznał się Pan dotąd, Panie prokuratorze Skała z uchwałą Zgromadzenia Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Krakowie z dnia 15 maja 2019 roki, to szczerze Panu polecam tę lekturę. Mowa w niej jest między innymi o ograniczaniu niezależności prokuratorów i o sprawowaniu funkcji nadzorczych poprzez wpływanie na decyzje procesowe z pominięciem drogi służbowej.

Po czwarte, opinia publiczna pewnie chciałaby poznać Pana stanowisko jako szefa związku zawodowego, jak się Panu podoba wzywanie na przesłuchania do rzecznika dyscyplinarnego prokuratorów, którzy ośmielili się przyjąć uchwałę, co to bardzo chyba nie spodobała się panu ministrowi Ziobrze i jego zastępcy panu Święczkowskiemu.

Mam szczerą nadzieję, że poznamy wkrótce stanowisko pana przewodniczącego Jacka Skały w powyższych ważnych sprawach. I wierzę, że uczciwego osądu w tych kwestiach panu prokuratorowi Skale nie utrudni fakt błyskawicznej kariery (od czasu nastania ministra Ziobry) od prokuratora prokuratury rejonowej do prokuratora prokuratury regionalnej.

To są Panie Prokuratorze Skała ważne zadania dla szefa związku zawodowego, a nie atakowanie tych którzy dziś w imieniu nas wszystkich upominają się o elementarne wartości w instytucji, która nie jest prywatnym folwarkiem ani pana Zbyszka ani pana Bogdana.

P.S Samorząd prokuratorów, ale też działający w prokuraturze związek zawodowy powinny czymś różnić się od zastraszonych i zmanipulowanych lokatorów słynnego bloku przy Alternatywy 4. Czym ? Chyba przede wszystkim brakiem lizusostwa i odwagą, gdy sytuacja tego wymaga.

3 myśli na temat “Niezłomny Przewodniczący

  1. Za Prokuratora Seremata jako działacz związkowy Pan Jacek Skala był zwolniony od świadczenia pracy. Z tego co mowia ludzie z ktakowa trwało ale chyba cos Ok roku jak nie dłużej. Do tego gdy pracował to sprawy jakie miał jakoś dziwnym trafem generowały mu dyscyplinarki. Za co sie nie wziął to to zepsuł – taka miał opinie. To tez koledzu z krskowa moeis .Za PiS zostal delegowany do PO i po chyba dwóch miesiącach del do PK. Szybki tytuł okręgowego a potem regionalnego – nie trzeba chyba mówić ze nigdy żadnej sprawy ani w PO ani w PR nie zrobił a w PR jego noga nie stanęła jako referenta nigdy – taki faksowy awansik.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s