Prezydencka łaska legalizująca

https://tvn24.pl/polska/andrzej-duda-we-wprost-o-nieujawnionych-listach-poparcia-do-nowej-krs-3737991J

Jak Czytelnicy pamiętają pisałem ostatnio o nowym zjawisku w życiu publicznym w postaci swoistej politycznej łaski uwznioślającej. Jak wiemy stosunkowo najłatwiej można jej doznać znając osobiście któregoś z wiceministrów, bądź co najmniej deklarując poparcie dla realizowanej przez niego i jego szefa polityki. Takie są w każdym bądź razie wstępne ustalenia badaczy zajmujących się tą nową instytucją na styku polityki i wymiaru sprawiedliwości.

Dziś chcę napisać o kolejnym fenomenie. Mam na myśli element boski, religijny w zasadzie. Od zarania politycznej organizacji społeczeństw władza legitymizowała swoje istnienie, rządy, wszelakie (nawet kontrowersyjne i okrutne) decyzje odwołując się do tego co nadprzyrodzone, do Opatrzności, Stwórcy. Nowożytna historia polityczna państw z naszego kręgu cywilizacyjnego to w zasadzie walka o to, aby ci co rządzą odpowiadali także przed zwykłymi śmiertelnikami, zaś ich poszczególne posunięcia (nakładanie podatków, wtrącanie do więzienia przeciwników politycznych, mianowanie urzędników) były regulowane przez prawo. Nie było łatwo pogodzić boską legitymizację władzy monarchy ze świecką kontrolą jego poczynań. Do ideału zbliżono się w Wielkiej Brytanii, gdzie osoba monarchy jest nietykalna, jest symbolem jedności Korony i w jego imieniu sądy sprawują wymiar sprawiedliwości. Tyle tylko, że monarcha ów panuje, lecz nie rządzi. Nie może czynić źle. Jego ministrowie, urzędnicy i generałowie są zaś rozliczani politycznie i prawnie za wszelkie decyzje podejmowane w imieniu monarchy, czasem nawet dość surowo.

W krajach o ustroju republikańskim, wszelkie procedury są (powinny być) regulowane w sposób racjonalny, pozwalający na kontrolę ich legalności niezależnie od tego o kogo chodzi. W Polsce, Prezydent jako najwyższy przedstawiciel Państwa jest ważnym uczestnikiem uregulowanego w Konstytucji i uchwalonych w zgodzie z nią ustawach procesu powoływania sędziów. Działanie Głowy Państwa, co oczywiste, tak jak pozostałych organów, musi być zgodne z prawem. Legitymacja sędziego do sprawowania wymiaru sprawiedliwości wynika zaś z jego prawidłowego wyłonienia w legalnej i podlegającej kontroli przed SN, procedurze przed KRS. Zatem sędzia powołany zgodnie z Konstytucja jest sędzią silnym swym legalnym powołaniem. W procedurze tej ostatnim etapem jest wręczenie aktu powołania przez Prezydenta RP, najwyższego przedstawiciela naszego Państwa, które co warto przypomnieć nie jest monarchią i w którym Głowa Państwa nie jest koronowana.

Tak więc nie ma czegoś takiego co można by określić jako „prezydencka łaska legalizująca” albowiem Prezydent tak jak i każdy inny organ władzy działa na podstawie i w granicach prawa. Sędzia powołany niegodnie z prawem, w nieuczciwej procederze, a wcześniej wyłoniony przez wybraną w sposób sprzeczny z Konstytucją zależną od polityków krs będzie zatem zawsze sędzią powołanym wadliwie. W świeckim państwie o republikańskiej formie rządów, żaden akt Prezydenta nie może tego zmienić. Jeśli zaś chcemy obstawać uparcie przy poglądzie przeciwnym, wchodzimy w sferę obrzędów, magii i rytuałów. Jest z czego czerpać, ma to swój urok, ale nie ma żadnego uzasadnienia w naszym porządku prawnym.

Zwolennikom niczym nieograniczonej swobody działania Głowy Państwa, dedykuję ten fragment filmu o światowej renomie:

Tym zaś, którzy ochoczo udają się do Prezydenta RP po odebranie nominacji sędziowskich wręczonej na podstawie wniosku obecnej krs chcę delikatnie zwrócić uwagę, że Pałac Prezydencki to jednak nie pałac Faraona.

Ważna wskazówka interpretacyjna dla rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców: Ponieważ są panowie bardzo zapracowani nie chciałbym żeby mój felieton był niechcący (zapewne) i opacznie przez Was zrozumiany. Nie jest to ani atak na religię w jakiejkolwiek formie, ani znieważanie Głowy Państwa. Powyższa uwaga nie zmienia ani na jotę głęboko krytycznej oceny działań panów Schaba, Lasoty i Radzika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s