Opinia – bezcenna

https://oko.press/wplacil-na-fundusz-pis-odbierze-od-prezydenta-andrzeja-dudy-nominacje-na-sedziego/

Zastanawiam się czy Pan Prezydent i czy państwo z neo krs znają historię jak to było z elekcją cesarską w 1519 roku. l

Król Kastylii i Aragonii, arcyksiąże Austrii Karol Habsburg (zwany później Karolem V) rywalizował o godność cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego z równie ambitnym królem Francji Franciszkiem I. Tak dziś jak i dawniej wybory wymagały pieniędzy i to dużych pieniędzy. Z tą tylko różnicą, że ówcześni pretendenci do cesarskiego tronu nie musieli przekonywać milionów wyborców. Wystarczyło skłonić do swojej kandydatury 7 elektorów Rzeszy (króla Czech, księcia saskiego, margrabiego brandenburskiego, palatyna reńskiego oraz arcybiskupów: Kolonii, Moguncji i Trewiru). Tylko siedmiu, ale z pewnością nie było to proste zadanie i wymagało kosztownych starań. Karol pożyczył niezbędne fundusz od potężnego rodu Fuggerów – przedsiębiorców i bankierów. Elektorów przekonał, cesarzem został. I tak zaczęła się burzliwa w dziejach Niemiec i Europy epoka cesarza Karola V.

W zasadzie prawie wszyscy (no może poza przegranym Franciszkiem I) byli zadowoleni: Karol został cesarzem, elektorzy zostali docenieni i uhonorowani, a Fuggerom dobrze opłaciła się udzielona właściwej osobie pożyczka.

Cesarska elekcja z 1519 roku przeszła do historii. Czytają o niej pokolenia uczniów i studentów. Ba, nawet polskie CBA podaje to wydarzenie jako przykład politycznej korupcji na swym edukacyjnym portalu.

https://antykorupcja.gov.pl/ak/aktualnosci/13926,Skladka-na-cesarza.html

Czemu o tym piszę? Bo pewnie postawy i sposoby działania pozostają ponadczasowe i uniwersalne.

Uporządkujmy fakty, a raczej ich kolejność.

Ambitny adwokat postanawiając zostać sędzią Sądu Okręgowego w Olsztynie, zgłasza swoją kandydaturę na wolne miejsce w tym sądzie.

Nadchodzą wybory parlamentarne, kandydat na sędziego wpłaca na konto Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości 12.500 zł

Neo krs przedstawia kandydaturę mecenasa-darczyńcy Prezydentowi.

Prezydent powołuje 6 października 2020 roku na urząd sędziego sądu okręgowego w Olsztynie Tomasza Kosakowskiego.

I znów prawie wszyscy są zadowoleni. Mecenas został sędzia. Komitet Wyborczy PiS wzbogacił się o 12.500 zł, neokrs wykonała swoją powinność, a pan Prezydent wręczył nominację. Sprawnie, szybko, bez jak się wydaje, głębszej refleksji.

Tylko niektórych to wszystko jakoś uwiera i jakoś przeszkadza. Cóż, jak pisał klasyk, to kwestia smaku.

Ale może nie ma co się przejmować. Wplata na Komitet Wyborczy- 12.500 zł, satysfakcja z awansu – bezcenna. Opinia wśród obywateli i sędziów również.

Swoją drogą, ciekawe, czy pan mecenas Kosakowski oglądał kiedyś pewną reklamę pewnej karty kredytowej?

Reklama

3 myśli na temat “Opinia – bezcenna

 1. W sumie dobra inwestycja… 12,5 k pln, biorąc pod uwagę różnicę w wynagrodzeniu SSO i przeciętnego adwokata, powinno się zwrócić w najdalej rok. Stan spoczynku, o ile nie zostanie zmniejszony, na co są znów zakusy, bezcenny…
  Miał te 12,5 tys. na lokatę włożyć?
  Ktoś go wyrzuci ze stanowiska? Nawet tak, kiedy to nastąpi? za 4 lata?, uwzględniając postepowania sądowe – za 10 lat? Gdy Pan Mecenas już będzie na emeryturze, która dzięki pensji SSO wydatnie wzrośnie…
  To jest właśnie argument napędzający rządzących i zarazem smutna prawda…

  Polubienie

   1. To nie budzi wątpliwości… Tylko coraz mniej sił, przy wzrastającej lawinowo liczbie przypadków do piętnowania… Ale dum spiro spero…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s