根据党的命令

Nie wiem czy panowie Piotr Niedzialak, Konrad Wytrykowski i Jarosław Sobutka znają język chiński, zwłaszcza w piśmie.

Ten fragment jakże ciekawych rozważań ze strony chinacourt.org (a dokładnie: https://www.chinacourt.org/article/detail/2017/04/id/2820240.shtml, trzecie zdanie ostatniego akapitu) może być szczególnie bliski panom z organu podającego się za jedną z izb Sądu Najwyższego.

依据政党政治与国家法治的内在关系,法治也必须为政党政治提供稳定可靠的制度保障。

Zgodnie z wewnętrznymi relacjami między polityką partyjną a rządami prawa w kraju, praworządność musi również zapewniać stabilną i niezawodną gwarancję systemową dla polityki partyjnej.

Izba dyscyplinarna od swego zarania zapewnia przecież stabilna i niezawodną gwarancję systemowej polityki partyjnej. Wyrazem tej właśnie gwarancji było zawieszenie Igora Tuleyi w czynnościach służbowych i uchylenie mu immunitetu. Z prawem, sprawiedliwością, Konstytucją ani procedurą karną nie miało to nic wspólnego. Cóż, dla pana Niedzialaka i spółki to nieistotne drobiazgi. Liczy się wszak harmonia. Owa „gwarancja systemowa dla polityki partyjnej” .

Sinologiczne inspiracje o szczególnym zabarwieniu partyjnym panów z izby dyscyplinarnej są szczególnie czytelne, gdy weźmiemy pod uwagę jeszcze jedną jakże istotną powinność sędziów chińskich:

用“对党绝对忠诚”的政治品格,坚守法治精神 (czwarta linia od dołu cytowanego tekstu)

czyli:

Użyj politycznego charakteru „absolutnej lojalności wobec partii” i trzymaj się ducha praworządności.

No i użyli.

Co Wam panowie z izby dyscyplinarnej przyjdzie robić gdy już z gmachu SN zostaniecie usunięci? Kilka pomysłów przychodzi mi do głowy, ale każdy ma wady.

 • organizacja procesów Czerwonego Kapturka? Ale wilka nie osądzicie, dzieci zgorszycie, lepiej nie.
 • Piotr Niedzielak court show? Kto to będzie oglądał? Nawet KastaWatch abonamentu nie wykupi.
 • występy kabaretowe? Nie wiem, to już lepiej obejrzeć prawdziwy kabaret. Bo to i profesjonalnie i sprawnie i śmiesznie.

A z Wami panowie Niedzielak, Wytrykowski i Sobutka to raczej tragifarsa, niestety na koszt nas obywateli i z krzywdą dla uczciwego i odważnego sędziego.

W sumie to Kabaret Młodych Panów więcej ma wspólnego z sądem niż Wy panowie polityczni nominaci z izby dyscyplinarnej.

5 myśli na temat “根据党的命令

 1. Ten fragment najbardziej mnie rozśmieszył:
  „Użyj politycznego charakteru „absolutnej lojalności wobec partii” i trzymaj się ducha praworządności.
  No i użyli.”
  He, he, he ………..

  Polubienie

 2. Jeśli owe sinologiczne inspiracje mają być żartem, to jest to dziwny żart. Wystarczy przeczytać Postkomunizm J. Staniszkis, aby zrozumieć, że model chiński od dawien dawna jest inspirujący dla licznych osób w naszym kraju. O jakie osoby chodzi – wystarczy zapoznać się ze sposobem w jaki J. Staniszkis postrzega „postkomunizm”. W szczególności trudno zakładać, że autorka dopatruje się go po swojej stronie, a tym bardziej po stronie nas wszystkich, również w kolejnych pokoleniach. Zapoznanie się choćby tylko z definicją Homo Sovieticus w Wikipedii pozwala zrozumieć, że pomimo niewątpliwego postępu, jaki uczyniliśmy – w swoich głowach – przez ostatnich 30 lat, nadal mamy wiele do zrobienia. Dotyczy to przede wszystkim stosunku do tego co wspólne, a więc – niespodzianka? – przede wszystkim władzy, w tym sprawowania jej. Tu nie ma miejsca na opozycję, ale o dopełnianie się. Czy chiński kapitalizm państwowy i „ludzkie fermy” w Hong Kongu mogą sprzyjać takiej reorientacji? W 1989 r. nie wystarczało mieć świadomość tego, kto odpowiada za Katyń, że miejsce Dzierżyńskiego nie jest w nazwach ulic i placów, a nawet, że w Bułgarii jest źle, bo Żiwkowowi śmierdzą nogi, aby być przygotowanym do życia w demokracji.

  Polubienie

 3. Czyli już nawet w Kabarecie Młodych Panów wiedzą, że tzw. „domowi Rambo” to prosta sprawa. Chociaż nie odróżniają pokrzywdzonego od poszkodowanego. Notoryjność ;(

  Polubienie

 4. Niepotrzebnie, prawda, sięgacie Panie Kolego, do obcych kulturowo wzorców. Za daleko, za daleko. Dla naprzykładu, już w 1986 r. myśmy wydaliśmy w Ministerstwie naszem opracowanie doc. dr-a hab. Mokrego Józefa „Osobowość sędziego a niezawisłość sędziowska”. I tam autor pisze, że najgorsza jest „stronniczość partyjna, którą mogą ujawniać tak sędziowie partyjni jak i bezpartyjni”. I dalej pisze autor, będący natchnieniem obecnej kadry MS, że „Sędziemu członkowi partii – łatwiej odpierać ataki czynników politycznych”. Dlatego też „odrzucać trzeba apolityczność sędziów, która znajduje wyraz głównie w formalnym zakazie przynależenia do partii politycznych”, a od sędziego wymaga się wyrażenia „własnego, pozytywnego stosunku do programu politycznego”..
  No więc, wdrażać, towarzysze, wdrażać…
  PS. Ta powielaczowa broszurka ma li i jedynie 21 stron… A ileż tam wzorców na przyszłość…
  PS. II. JA miałem komentować wcześniej, ale byłem chory, mam zwolnienie…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s