Bądźmy solidarni !

https://oko.press/epidemia-nie-zatrzymala-rzecznikow-dyscyplinarnych-ziobry/

Bądźmy solidarni, bądźmy silni, bądźmy dzielni. I nie zastawiajmy nikogo bez pomocy.

Sąd Najwyższy ze stojącą na jego czele prof. Małgorzatą Gersdorf ugiął się. Sędziowie uznali, że zrobili co mogli by powstrzymać bezprawie. Zdania są podzielone. Mnie bliższy jest pogląd, że można było więcej, można było odważniej, czasem też także mądrzej. Od tych którym w życiu przyszło piastować najwyższe urzędy w wymiarze sprawiedliwości mamy prawo wymagać więcej, czasem, jak teraz, bardzo dużo. Ale nie ma instytucji doskonałych i nie ma ludzi doskonałych. Widocznie obecni legalni sędziowie SN uznali, że nie mogą zrobić więcej.

Trzeba walczyć do końca. Historia doceni to, że zło zostanie nazwane złem

https://wyborcza.pl/7,75968,25887459,trzeba-walczyc-do-konca-historia-doceni-to-ze-zlo-zostanie.html

Cóż dodać do prostych, mądrych i jednoznacznych słów prof. Matczaka? Można chyba tylko parafrazować słowa prof Strzembosza: Sędzią (Sądu Najwyższego szczególnie) nie jest się tylko na spokojne dni, także na czas bezprecedensowego, brutalnego zamachu na Konstytucję, na praworządność i na niezależność sądów.

Pierwszego maja rządy w Sądzie Najwyższym obejmie polityczny komisarz wyznaczony przez Prezydenta. Skutki będą daleko idące.

Rzecznik Schab i jego pomocnicy Lasota i Radzik działają dalej. W obraniu za cel kolejnych represji tych sędziów, którzy poszli w ślady Pawła Juszczyszyna i badali status krs jest pewna logika, taka polityczna. Jeśli politycy co teraz rządzą mają przejąć pełną kontrolę nad sądami, muszą uderzyć w tych, którzy mają odwagę głośno mówić, że krs to powinien być konstytucyjny organ Państwa, a nie polityczna przybudówka karnie realizująca zlecone jej zadania. Narzędzia mają, ludzi gotowych także.

Ale przetrwamy to. I odbudujemy praworządność. Przywrócimy niezależność sądom i usuniemy zagrożenia dla niezawisłości sędziów. Mamy do czego się odwoływać.

Jak nigdy wcześniej widać teraz wyraźnie, że wybitna znajomość prawa, dorobek naukowy, nienaganna droga zawodowa to ciągle za mało by być sędzią Najważniejszego Sądu Polski. Równie ważne są odwaga, poczucie odpowiedzialności, determinacja i nieustępliwość w obronie tego co najważniejsze. Gdy legalnie powołana Krajowa Rada Sądownictwa będzie powoływać nowe osoby do Sądu Najwyższego trzeba o tym pamiętać.

Będę pisał tego bloga, nawet jak przyjdzie mi zmienić tytuł na „Okiem eks sędziego” .

Może to nie miejsce na takie apele, ale pamiętajmy, że już niedługo coraz więcej sędziów może zapłacić, także w sensie dosłownym, wysoką cenę za obronę niezależności sądów i naszego prawa do procesu przed niezawisłym sędzią. Od naszej solidarności zależy dziś naprawdę wiele.

Świecie nasz –
Daj nam wiele jasnych dni!

Świecie nasz –
Daj nam w jasnym dniu oczekiwanie!
Świecie nasz –

Daj ugasić ogień zły!
Świecie nasz –

Daj nam radość, której tak szukamy!
Świecie nasz –

Daj nam płomień, stal i dźwięk!
Świecie nasz –
Daj otworzyć wszystkie ciężkie bramy!
Świecie nasz –
Daj pokonać każdy lęk!
Świecie nasz –
Daj nam radość blasku i odmiany!

Dla wszystkich dzielnych ludzi, którzy wbrew wszystkiemu, bronią tego co ważne!

5 myśli na temat “Bądźmy solidarni !

 1. Będę pisał tego bloga, nawet jak przyjdzie mi zmienić tytuł na „Okiem eks sędziego” .

  A ja będe dalej komentował 🙂 A na inne komentarze odpisze jak pierworodny pójdzie spać, spokojnie :*

  PS zadziwia mnie podejście autora dla którego kazda konferencja Ziobry krytyczna wobec jakiegoś wyroku za zbrodnie to oburzające wpływanie na sąd, a publikacja dzień w dzień apeli do IPSN i Izby Pracy w największych polskich mediach by w ramach niezawisłości orzekli tak jak chcą apelujacy to odważne oraz mądre działanie.

  Polubienie

  1. Sędzia powinien wypowiadać się tylko w wyroku i jego uzasadnieniu. Ostatnio miałem na rozprawie w ramach publiczności grupę uczniów ze szkoły ponadpodstawowej. Padł ten argument w kontekście, co myślę o sędziach, którzy krytykują publicznie Prokuratora Generalnego. Odpowiedziałem, że 1) w wyroku i uzasadnieniu wypowiada się sąd, a nie sędziowie i 2) sędziowie będą wypowiadać się wyłącznie w uzasadnieniach wtedy, gdy prokurator generalny będzie się wypowiadał wyłącznie w środkach odwoławczych, 3) czy wyobrażają sobie tworzenie ustawy o lasach bez pytania o zdanie leśników albo o lekarzach nie pytając lekarzy. 1a) Podziałało, sam się zdziwiłem; b) tak, zadającym pytanie był syn lokalnego działacza jedynej słusznej…
   P.S. czy przestał Pan traktować kibicowanie Polonii Warszawa jako przejaw życiowego nieudacznictwa? (vide komentarz pod artykułem Sebastian w krainie prawa…

   Polubienie

 2. Choć generalnie dyskusja z Panem nie ma większego sensu, odpowiem. Bo ci apelujący do SN, apelują. I tyle. A Ziobro apeluje, straszy, odwołuje z delegacji, wszczyna śledztwo, ma rzeczników. Taka ci to różnica. Ale nikt przecież Pana mecenasa nie przekona że czarne jest czarne a białe jest białe

  Polubienie

 3. za independentjudge: Bądźmy solidarni, bądźmy silni, bądźmy dzielni. I nie zastawiajmy nikogo bez pomocy.
  od siebie dodam: Wtedy damy radę otworzyć wszystkie ciężkie bramy i pokonać każdy lęk.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s