To prawda…

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/rzeszow-prokurator-chcial-dyscyplinarek-dla-sedziow/w6hnxtw

A jednak rzeczy nie do pomyślenia w demokratycznym państwie z trójpodziałem władzy i szacunkiem do niezależności sądów i niezawisłości sędziów mają miejsce naprawdę. 

Prokurator Rafał Teluk –  to nazwisko warto zapamiętać. 

Dotychczas prokuratorzy wpływali na sądy, chcąc uzyskać pożądany wyrok, aktywnie uczestnicząc w postępowaniu sądowym i korzystając z przewidzianych prawem środków zaskarżenia. Obecnie prokuratura poszerzyła gamę środków oddziaływania na sędziów poprzez:

– telefony do sędziego, gdy orzeczenie jest nie po myśli

– życzliwą informację o zasadności rozważenia postępowania dyscyplinarnego dla korekty niemiłego prokuraturze prawomocnego orzeczenia. 

Chcąc trafnie odczytać znaki czasów spieszę poinformować pana prokuratora i wszystkich, których może to dotyczyć, że:

– od godz. 9 do 10 przyjmuję telefony od prokuratorów w sprawie moich wyroków i postanowień, które nie wzbudziły entuzjazmu u oskarżycieli publicznych 

– od  godz.12 do 13 przyjmuję telefony od obrońców w  sprawie moich wyroków i postanowień, które nie spotkały się z ich uznaniem

– po godz. 15 czekam na telefony od oskarżonych z komentarzami na temat wyroków, w których zostali skazani. 

Przy czym, o ile prokurator zakłada możliwość korekty wadliwych, prawomocnych orzeczeń na drodze postępowania dyscyplinarnego, to zaczyna brakować mi wyobraźni na jakiej drodze mogliby niektórzy skazani chcieć dokonywać (z moim skromnym udziałem) korekty prawomocnych orzeczeń. 

Ale na bok żarty. To jest rzecz niemająca się prawa wydarzyć ! Zachowanie wedle standardów rodem z Białorusi czy Chin. Na to nie może być zgody. A straszenie sędziów postępowaniem dyscyplinarnym za wydanie niekorzystnego dla prokuratury orzeczenia i wydzwanianie do sędziego z pouczeniami samo w sobie jest bezprawnym wpływaniem na sąd i kwalifikuje się na postępowanie dyscyplinarne. 

 

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s