Pytania do Pani Prezes SN

Jak wielu sędziów żyję tym co się stało, a mianowicie zaskakującym projektem Pierwszego Prezesa SN i jeszcze bardziej zadziwiającym jego uzasadnieniem. Nasuwa mi się w związku z tym szereg pytań do Pani Prezes SN i (jak można przypuszczać innych sędziów SN, współautorów projektu): 

– jakie będą kryteria zaskarżania orzeczeń sądowych przez rzecznika sprawiedliwości społecznej ?

– czy jest inny kraj w Europie, gdzie oprócz rzecznika prawa obywatelskich występuje instytucja zbliżona do rzecznika sprawiedliwości społecznej ?

– jakie względy przemawiają za obsadzaniem sądów dyscyplinarnych przez ławników wybieranych z klucza politycznego (tu mała dygresja: myślę że wielu „obiektywnych” publicystów o jasno określonych poglądach świetnie by się odnalazło w tej roli) poza czystym populizmem ? 

– z jakich powodów projekt dopuszcza aby ławnikami w sądownictwie dyscyplinarnym byli także duchowni i jakie ważne powody przemawiają za odstąpieniem od zasady, że ławnikiem w sądzie powszechnym nie może być duchowny ?

– czy autorzy projektu naprawdę wierzą, że pozostawienie obecnej obsady SN i zachowanie ciągłości kadencji I Prezesa SN, przy jednoczesnym spacyfikowaniu sądów powszechnych i poddaniu ich kontroli ze strony władzy wykonawczej sprawi, że wymiar sprawiedliwości jako całość pozostanie niezależny ? 

– z jakich powodów autorzy projektu uważają za celowe i konieczne wzmocnienie kontroli nad sądami ze strony Sejmu, Prezydenta i ministra sprawiedliwości i jak ma się taki zamysł do konstytucyjnego trójpodziału władzy i konstytucyjnie gwarantowanej niezależności sądów ? 

I ostanie pytanie, czy gdy za jakiś czas dojdzie do zmiany partii będących u władzy, to czy I Prezes SN będzie swoim kolejnym projektem wpisywał się w program nowej partii rządzącej ? I czy na tym właśnie winna polegać rola I Prezesa SN i sędziów SN ? 

Nie ukrywam, że tego rodzaju pytania zamierzam postawić także publicznie, bo odpowiedź należy się nam sędziom sądów powszechnych i wszystkim obywatelom. 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s